Kamień na cokół

Kamień na cokół

Cokół to element zewnętrznych ścian budynku, znajdujący się najniżej, czyli przy samej ziemi. Może być wykonany na dwa sposoby: wysunięty lub cofnięty względem wyższej ściany. Zwykle ma inny kolor i wykończony jest innym materiałem niż reszta elewacji. Cokół ma za zadanie nie tylko zdobić budynek, ale również chronić dolną część ściany. Prawidłowo wykonany cokół chroni ściany od strony gruntu przed wilgocią oraz przed zjawiskami atmosferycznymi, a także pozwala uniknąć różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Wykańcza się go przy użyciu odpowiednich materiałów, takich jak np. okładziny ceramiczne lub kamienne. Są to materiały bardzo solidne i trwałe. Jak w takim razie sprawdzi się kamień na cokół?

Montaż cokołu z kamienia krok po kroku

Jako pierwsze należy zabezpieczyć folią okna, drzwi i wszystko, co nie chcemy, aby się zabrudziło. Następnie sprawdzamy poziom poziomicą. Mieszamy klej lub zaprawę. Kolejno wstępnie przygotowujemy kamień. Zanim nałożymy klej na kamień, przecieramy go od strony, którą będzie przymocowany do ściany. Następnie nakładamy klej i starannie przyklejamy płytkę do ściany. Aby wszystko się zgadzało i było równo, należy niektóre płytki przycinać, do tej czynności potrzebujemy tarczy do betonu. Natomiast jeśli trzeba w płytce wywiercić dziurę np. na kabel, to w tym przypadku używamy wiertła do betonu. Po wyschnięciu kleju (po 24 godz.) należy zaimpregnować ścianę, używamy do tego spryskiwacza lub też zwykłego pędzla.

 

kamień na cokół

Zalety cokołu na elewacji domu

Cokół na elewacji domu to jeden z najpopularniejszych sposobów dekoracji domu. Są to materiały ogólnie dostępne na rynku budowlanym, często w atrakcyjnej cenie, przystępnej dla naszego portfela. Cokół spełnia funkcję dekoracyjną oraz ochronną. Zapobiega uszkodzeniom mechanicznym, a także uszkodzeniom spowodowanym warunkami atmosferycznymi, jak np. opady deszczu. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na wykonanie cokołu w sposób, aby był on cofnięty w stosunku do wyższej części ściany – pomoże to odpowiednio odizolować od budynku spływający deszcz lub zaspy śniegu.

 


Kamień na cokół