Kamień murowy

Kamień murowy

Kamień murowy stanowi surowiec, który już od wieków był wykorzystywany w architekturze ogrodów i budownictwie. Pełni funkcje czysto praktyczne, jak element składowy wzmocnień zboczy, budynków ogrodowych, schodów, tarasów i ścieżek. Posiada również funkcje estetyczne, np. poprzez wypełnienie rabat czy obramowania klombów. Wcześniej znaczącym elementem ograniczającym była wysoka cena tego surowca, dlatego też wybierano jego sztuczne zamienniki. Obecnie hurtownie kamienia cieszą się coraz większą popularnością.

Kamień murowy jest szczególnie ceniony za naturalne i harmonijne współgranie z otoczeniem. Nie wyróżnia się i nie gryzie w otoczeniu i pozwala dobrze wpisać się całemu budynkowi w krajobraz. Kamień naturalny dzięki swojej barwie i kształtom pozwala na osiągnięcie idealnego kontrastu z roślinnością. Szczególnie dobrze wygląda przy połączeniach z wodą. Dlatego też często wybierany jest jako uzupełnienie sadzawek, fontann czy też naturalnych cieków wodnych w ogrodzie.

kamień murowy

Naturalny kamień murowy

Kamień murowy wykorzystuje się przy tworzeniu budynków ogrodowych, jak drewutnie czy altany. Świetnie spisze się także przy tworzeniu eleganckich i wytrzymałych ogrodzeń. Naturalność kamienia sprawia, że idealnie sprawdzi się w każdej kompozycji ogrodowej. Co więcej kamień murowy sprawdzi się na elewacji, współgrając z otoczeniem i naturą.

Kamień na elewację wybrany spośród oferty kamieni naturalnych może mieć różne formy. Jednym z popularniejszych jest kamień bezfugowy, kładziony tylko w części elewacji, głównie w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia tynku, przy drzwiach wejściowych i wjazdowych. Kamień bezfugowy jest dość wytrzymały, estetyczny, stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości i przede wszystkim relatywnie tani. Jednocześnie wykorzystuje się też kamień naturalny na ścianę w formie płyt elewacyjnych. Posiada on wiele zalet, takich jak ogromna łatwość zachowania czystości, wytrzymałość i wysoka estetyka. Kamienne płyty elewacyjne są drogie w zakupie, jak i montażu. Jednak z całą pewnością ich możliwości utylitarne i estetyczne odpłacają z nawiązką ponoszone koszty.


Hurtownia Kamienia Naturalnego w Rzeszowie