Gnejs elewacyjny
Kamień, jako surowiec naturalny i trwały, od lat stanowi pożądany materiał budowlany oraz dekoracyjny. W ostatnich kilku latach, płyty kamienne, wykorzystywane, jako elewacje, stają się wyznacznikiem pewnego standardu, podwyższając w widoczny sposób estetykę budynków. Jednakże strona wysokiej estetyki to nie jedyna zaleta elewacji kamiennej. Odpowiednio dobrany i wykończony kamień elewacyjny zewnętrzny znacznie ułatwia utrzymanie elewacji w czystości, a także zabezpiecza ją przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Obrobiony i dobrany w racjonalny sposób gnejs elewacyjny umożliwia bowiem łatwe czyszczenie, szczególnie z pyłów, osadów wilgoci i innych naturalnych oraz sztucznych zanieczyszczeń.
Wybór konkretnego rodzaju kamienia elewacyjnego uzależniony jest przede wszystkim od możliwości finansowych inwestora, stanu budynku oraz chęci i zmysłu estetycznego inwestora lub osoby projektującej budynek.
Gnejs elewacyjny na zewnątrz
Elewacja z kamienia może mieć różne formy, które w dużym stopniu determinują cenę, ale i właściwości użytkowe. Kamienne płyty elewacyjne stanowią bardzo estetyczne i wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości formy elewacji kamiennej. Jednakże są one również drogie oraz wymagające przy montażu. Do ich umieszczenia na ścianie potrzebna jest odpowiednia wytrzymałość ściany oraz specjalna konstrukcja podtrzymująca.
Dużo tańszym rozwiązaniem jest gnejs elewacyjny. Ceny gnejsu elewacyjnego dostępnego w naszej hurtowni są stosunkowo nieduże, także materiały sprowadzane zza granicy nie mają wygórowanych cen. Kładziony jest bezpośrednio na warstwę tynku lub ścianę. Do montażu potrzebuje tylko specjalnego kleju, bez żadnych dodatkowych konstrukcji, co stanowi dodatkową zaletę. W ostatnich kilku latach szczególną popularnością cieszy się kamień ryska. Jest to odpowiednik płyt łupkowych, ale wykonywany inną techniką. Jest on cięty rzędowo, dając wrażenie wąskich pasm, układającego się w naturalny sposób kamienia.
—
Gnejs Elewacyjny – Dekoracyjne Kamienie Naturalne