Schody z kamienia naturalnego

Szukasz pomysłu
na kamienne schody?

Schody z kamienia naturalnego to jeden z lepszych wyborów. Z uwagi na trwałość tego surowca, może on zostać z właścicielem na całe lata. Dobrze dobrany kamień zapewni wygodę użytkowania, a także pozwoli zachować wysoką estetykę. Jest on bowiem odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, obciążenie, oraz czynniki atmosferyczne. Dodatkowo jest niezwykle estetyczny w swej prostocie i naturalności.

Schody zewnętrzne z płyt kamiennych zrobionych z granitu, bazaltu czy marmuru nie muszą posiadać dodatkowego zadaszenia. Bez problemu wytrzymają każde warunki atmosferyczne. Istotnym problemem może być tylko deszczowa lub śnieżna pogoda. Gładkie i duże płyty z jakich składa się kamień na schody mogą zwiększać podatność na poślizgnięcie. Śliskość jaką zachowują schody z kamienia naturalnego na deszczu lub śniegu można zmniejszyć. Wystarczy położyć mniejsze płytki kamienne łączone fugą lub zaprawą. Schody zewnętrzne z kamienia łupanego, kładzionego w ten sposób są mniej śliskie ale jednocześnie mniej odporne na czynniki mechaniczne i atmosferyczne od dużych, litych płyt kamiennych. Schody z kamienia naturalnego łupanego jednak mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie niższą cenę, od typowych płyt z granitu czy bazaltu.

schody z kamienia naturalnego

Piaskowiec jako kamień na schody

Kolejnym rozwiązaniem są schody z kamienia naturalnego jakim jest piaskowiec. Z całą pewnością schody takie będą cechowały się wysokim estetyzmem. Ciepłe tony różnych rodzajów piaskowca, można bardzo ładnie łączyć. Będą one pasować do większości elewacji, poszyć dachowych i elementów stolarki drzwiowej i okiennej. Niestety piaskowiec jest równocześnie mało odporny na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie, na co z całą pewnością będą narażone schody wejściowe.

Co więcej piaskowiec bardzo łatwo, jak na kamień naturalny, chłonie wodę, powinniśmy się więc przygotować na nieprzyjemny zielony nalot lub zmianę barwy. Dobra impregnacja lub regularne czyszczenie piaskowca mogą pomóc. Nie będzie to jednak najbardziej komfortowy rodzaj kamienia, na jaki mogliśmy się zdecydować. Wybierając tańszy, ale mniej odporny piaskowiec jako kamień na schody musimy liczyć się z generalnym remontem za kilka lat.


Naturalny Kamień na Schody – Hurtownia w Rzeszowie