Oczko wodne z kamienia

Oczko wodne z kamienia

Do aranżacji ogrodu tak naprawdę wystarczy odrobina wyobraźni połączona z naszymi upodobaniami. Często jednak trudno jest zaprojektować coś samemu, aczkolwiek w kwestii ogrodu może być to łatwiejsze niż w przypadku aranżacji wnętrz. Liczne rośliny, drzewa i krzewy ozdobne to elementy występujące w każdym ogrodzie. Można jednak pójść o krok dalej i stworzyć oazę spokoju dzięki wykorzystaniu takich elementów jak na przykład kamień naturalny. Oprócz wyłożenia nim tarasu lub ścieżek ogrodowych, doskonałym pomysłem jest także oczko wodne z kamienia. Oprócz tego, że będzie ono stanowić ciekawą ozdobę to również posiada kilka zalet. Jedną z nich jest chociażby podniesienie wilgotności powietrza, co zdecydowanie polepszy mikroklimat. Ponadto w takim zbiorniku można bez problemu hodować ryby.

oczko wodne z kamienia

Budowa oczka wodnego z kamienia

Kształt oczka wodnego zależeć będzie przede wszystkim od wielkości ogrodu. Warto najpierw naszkicować projekt uwzględniając wszystkie wymiary, aby sprawdzić jak całość będzie wyglądać finalnie. Na samym początku należy wykopać miejsce pod oczko wodne. Najczęściej dno wykłada się folią lub specjalnym zbiornikiem wykonanym z tworzywa sztucznego, a następnie spód przysypuje się piaskiem i całość zalewa wodą. Warto pamiętać o tym, że w zależności jakie będzie przeznaczenie oczka wodnego, takiej głębokości nieckę powinniśmy zastosować. Jeśli zamierzamy w takim oczku hodować ryby to jego głębokość powinna wynosić przynajmniej metr. W innym przypadku wystarczy zbiornik o głębokości do 40 cm (w niższym woda będzie się szybciej nagrzewać).

Kolejny etap to sadzenie roślin i dekoracje z kamienia naturalnego. Rośliny można sadzić zarówno przy brzegu jak i w wodzie. Pełnią one ważną kwestie napowietrzania wody i utrzymywania jej w czystości. Dlatego warto jest zainwestować w rośliny przybrzeżne i pływające. Aby dodać jeszcze większej naturalności takiego akwenu można zdecydować się na oczko wodne z kamienia. Kamień ozdobny wystarczy ustawić wokół niecki, a drobniejszymi otoczakami podsypać rośliny. Dodatkowo można wykonać ścieżki z płyt kamiennych, które będą prowadzić do oczka. Rozwiązań jest wiele, a rodzaje kamienia naturalnego, ich kolory i kształty pozwalają zaaranżować naprawdę ciekawe pomysły dekoracyjne w ogrodzie.

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji lub jesteś zainteresowany zakupem kamienia naturalnego,
to zapraszamy do naszej hurtowni w Trzebownisku koło Rzeszowa.

 


Oczko wodne z kamienia