Kamień naturalny na elewacje budynku
Kamień naturalny elewacyjny
Naturalny kamień to trwały surowiec od lat jest pożądanym materiałem budowlanym i dekoracyjnym. W ostatnich latach płyty kamienne jako elewacja z kamienia, stają się wyznacznikiem standardu, znacznie podwyższając nie tylko estetykę budynków, ale także znacznie ułatwiając jego utrzymanie w odpowiednim stanie.
Kamień na elewację domu
Odpowiednio dobrany kamień naturalny elewacyjny pozwala bowiem na łatwe czyszczenie oraz ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zabrudzeniami, osiadaniem pyłów itp. To jaki dokładnie kamień na elewację wybrać uzależnione jest w dużej mierze od możliwości finansowych, stanu budynku, na którym płyty zamierzamy położyć oraz własnego zmysłu estetycznego inwestora bądź architekta.
Zastosowanie kamienia naturalnego
Kamień naturalny wykorzystany, jako materiał elewacyjny nie jest tanim rozwiązaniem, ale za to bardzo efektownym i trwałym. Już sama cena surowca jest wysoka, choć zmienna w zależności od rodzaju i koloru kamienia, a dodatkowo należy doliczyć koszty montażu i dość skomplikowanego systemu umożliwiającego trwałe osadzenie dużych płyt na ścianach. Ponadto elewacje z kamienia, jako niezwykle ciężka i wymagającą dla ścian należy uwzględniać już na etapie projektu budynku.
Elewacje z kamienia
Użycie kamienia na ściany zewnętrzne jest więc stosunkowo skomplikowanym przedsięwzięciem, które jednak ma swoje niezbywalne zalety. Otóż, ten typ elewacji jest bardzo mało podatny na uszkodzenia atmosferyczne i mechaniczne, dlatego też odpadają późniejsze koszty generalnych remontów i poprawiania całej elewacji. Ponadto płyty kamienne, co już było wspomniane słabiej się brudzą i bardzo łatwo czyszczą, zaś koszty regularnego mycia klasycznych elewacji są spore.
Piaskowiec idealny kamień dekoracyjny
Jednym z częściej wykorzystywanych, jako kamień na elewację, jest piaskowiec. Jego stosunkowo niska cena w połączeniu z oryginalnym wyglądem sprawia, iż cieszy się niesłabnącym gronem zwolenników. Cena jednak nie do końca jest tak niska jak mogłoby nam się na pierwszy rzut oka wydawać gdyż przy tym rodzaju kamienia elewacyjnego, konieczne jest zastosowanie specjalnych impregnatów, które jeśli mają być naprawdę skuteczne, często są drogie. Impregnacja piaskowca jest niezwykle ważna ze względu na jego możliwości chłonięcia wody. Z kolei wygląd i ogólnie pojmowana estetyka piaskowca sprawiają, iż pasuje on do większości stylów architektonicznych i aktualnie panujących trendów.
Szczegóły:
Szczegóły:
- Od 12 do 35 kawałków na 1 warstwę paletową
- Cena od 30 zł do 40 zł w zależności od rozmiaru i koloru
- Waga: 750 kg do 1 tony
- Na 1 palecie mieści się około 26 warstw paletowych
w stosunku do tego co zamierzamy wykonać i ułożyć.
Może pojawić się odpad związany z jego obróbką przy układaniu.
Skała metamorficzna o składzie chemicznym podobnym do granitu, charakteryzuje się kierunkowym ułożeniem tekstury oraz widocznym uziarnieniem, najczęściej piaskowym. Jest to twardy materiał o błyszczącej powierzchni.
Wymiary:
- Wysokość: 1,5cm do 5 cm
- Długość: dowolna (do 45 cm)
- Grubość: 2 – 5 cm
- Waga: 35 kg m² *
Grupa skał wykazująca dobrą łupkowatość, skała metamorficzna lub osadowa.
Kamień bezfugowy Brązowy
Wymiary:
- Wysokość: 1,5 do 5 cm
- Grubość: 2 – 5 cm
- Waga: 35 kg *
Skała, której dominującym składnikiem ziarnistym jest kwarc frakcji piaskowej. Cechami charakterystycznymi kwarcytów jest bardzo duża twardość i spoistość. Kwarcyty mogą być osadowe lub metamorficzne.
Wymiary:
- Wysokość: 1,5 do 5 cm
- Grubość: 2 – 5 cm
- Waga: 35 kg *