Jak założyć ogród skalny?
Chcąc urozmaicić swój ogród, świetnym pomysłem jest założenie ogrodu skalnego. Potocznie nazywa się skalniakiem i jest to usypana ziemia, na której w różnych kompozycjach układa się kamienie. Rośliny wykorzystywane to przede wszystkim rośliny leżące oraz małe kwiatki. Wyglądem przypomina wniesienie lub malutkie pasmo górskie. A w praktyce – jak założyć ogród skalny?
Skalniak wyglądem powinien przypominać górskie zbocza. Świetnie sprawdzą się kamienie o niejednorodnych kształtach i różnych rozmiarach. Dobrze wkomponują się kamienie o ostrych liniach. Kamienie porośnięte mchem lub trochę uszkodzone będą wyglądać bardzo naturalnie. Wykorzystanie czerwonego piaskowca da spektakularny efekt. Zielone liście będą ładnie się wybijać, natomiast piaskowiec jest nietrwałym kamieniem. Trwalszym rozwiązaniem będzie użycie wapieni albo dolomitu. Najtrwalszą opcją jest użycie granitu i bazaltu. Należy pamiętać, że każdy rodzaj kamienia posiada innych odczyn. Trzeba zwrócić na to uwagę przy doborze roślin na skalniak.
Ogród skalny z kamienia naturalnego
W zależności od wyboru kamienia na skalniak będzie on wyglądać inaczej. Najlepiej pozbyć się skał miękkich, które nie będą dobrze wyglądać po trudnych warunkach pogodowych. Najprostszym i najbardziej naturalnie wyglądającym kamieniem, który wkomponuje się w otoczenie jest kamień naturalny, który występuje w danej okolicy.
Rodzaje ogrodów skalnych:
– rabata – mały skalniak przydomowy na płaskim terenie,
– skalniak na skarpie – możliwy do wykonania w przypadku, gdy teren jest pochyły,
– łąka górska – wykorzystanie kamiennego terenu już istniejącego i wkomponowanie kwiatów między kamieniami,
– skalniak na murku,
– alpinarium – ogród skalny wykorzystujący tylko górskie rośliny. Tworzony na wzniesieniach naturalnych z wykorzystaniem tylko jednego rodzaju kamienia,
– piarg – jest to tzw. rumowisko skalne. Składa się wyłącznie z okruchów skał jednego gatunku. Aby wykonać tego typu skalniak trzeba posiadać duże umiejętności architektoniczne.
Rośliny na skalniak:
Najczęściej wykorzystuje się rośliny alpejskie, do których zalicza się np. szarotka alpejska, kostrzewa pstra, jaskier czy goryczka bezłodygowa. Wykorzystuje się również rośliny cebulowe, kwitnące byliny czy iglaki płożące.
—
Ogród skalny z kamieni naturalnych