Jak położyć kamień naturalny na ścianie?

Jak położyć kamień naturalny na ścianie?

Rodzajów kamienia jest co najmniej kilka, ale sposób ich montażu jest podobny. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że w zależności od jego rodzaju, mamy do czynienia z inną gęstością i nasiąkliwością. I tak granit, czy łupek charakteryzują się niskim czynnikiem nasiąkliwości, przez co są bardziej trwałe i nie będą od nas wymagać częstego zabezpieczania. Inaczej rzecz się ma w przypadku piaskowca, który z kolei jest bardziej porowaty przez co bardziej nasiąkliwy i potrzebujący większej impregnacji. Zastanawiasz się jak położyć kamień naturalny na ścianę samemu?

Niezależnie od rodzaju kamienia będziemy potrzebować podobnych materiałów i narzędzi. Przede wszystkich należy zaopatrzyć się w dobry klej do kamienia naturalnego i grunt (najlepiej głęboko penetrujący). Dodatkowo będzie potrzebny impregnat do kamienia naturalnego i ewentualnie fuga jeśli do dekoracji wybraliśmy kamień inny niż bezfugowy. Narzędzia ułatwiające nam prace to przede wszystkim piła lub szlifierka kątowa, wałek lub pędzel do gruntowania i packa z kielnią i grzebieniem do kleju.

Przed każdą pracą tego typu należy oczyścić podłoże i odpowiednio je zagruntować, najlepiej przy pomocy wałka z krótkim włosiem. Dodatkowo warto również oczyścić same płytki kamienne z pyłu i ewentualnego kurzu. Po tak przygotowanym podłożu i materiału przychodzi czas na naniesienie kleju na ścianę. Należy bowiem pamiętać, że płytki kleimy bezpośrednio na nią, najlepiej zaczynając od samego dołu. Można również użyć tzw. listwy startowej. Do docinania płytek warto dobrać odpowiednie narzędzie. Kamień taki jak marmur jest bardzo twardy, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w ostrą tarczę.

jak położyć kamień naturalny na ścianę

Zabezpieczenie i impregnacja kamienia

Po zamontowaniu wszystkich kamiennych płytek, należy je oczyścić z kurzu delikatnie wilgotnym pędzlem. Po ich wyschnięciu, za pomocą pędzla, można nakładać impregnat. Twarde kamienie jak chociażby granit wystarczy impregnować co kilka lat. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na montaż np. płytek marmurowych, to takie zabezpieczenie powinno się powtarzać co roku. Impregnacja kamienia naturalnego ma przede wszystkim chronić go przed brudem i kurzem, przedłużając tym samym jego trwałość i atrakcyjny wygląd.

Jeśli szukasz ciekawego rozwiązania na wprowadzenie do swoich wnętrz naturalnego elementu, to kamienna ściana jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo sam montaż nie jest rzeczą skomplikowaną i można samemu spróbować swoich sił. Dla ułatwienia pracy można zdecydować się na kamienie bezfugowe, które jak sama nazwa wskazuje nie wymagają fugowania. Jeśli więc potrzebujesz ciekawego pomysłu na aranżację wnętrz i przy okazji łatwym w montażu, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. Sprawdź jakie rodzaje kamienia naturalnego posiadamy. A jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, to zapraszamy do kontaktu.

Jak położyć kamień naturalny na ścianę?