Jak dbać o kamienie naturalne?

Jak dbać o kamienie naturalne?

Kamień to najbardziej trwały materiał budowlany. Nie bez powodu jest on używany zarówno jako dekoracja ścian wewnętrznych, wykończenie elewacji, czy podkład na podjazd. Pomimo tego, że jest to bardzo trwały materiał, warto go jednak dodatkowo zabezpieczyć. Przedłuży to nie tylko jego trwałość ale przede wszystkim jego naturalny wygląd. Zatem jak dbać o kamienie naturalne? Stosując specjalne środki, preparaty i impregnaty dopasowane do konkretnego rodzaju kamienia. Preparaty takie dobrze zastosować nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczenia. Aczkolwiek preparaty do stosowania na zewnątrz zdecydowanie bardziej ochronią kamień przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Oprócz kwestii umiejscowienia kamienia, preparaty należy także dobrać do rodzaju kamienia. Inny preparat będzie odpowiedni do piaskowca a inny do granitu. Wracając do kwestii umiejscowienia, również wewnątrz pomieszczeń warto dobrać odpowiedni środek pielęgnacyjny. Inny należy wybrać do kamienia użytego w łazience a inny na przykład do podłodze w salonie. To ważne, gdyż zastosowanie takiego preparatu w sposób odwrotny niż jego przeznaczenia można doprowadzić np. do poślizgnięcia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy środek może być stosowany na kamień który już był wcześniej impregnowany.

jak dbać o kamienie naturalne

Impregnaty do kamieni naturalnych

Do kamieni naturalnych na zewnątrz budynku, dobrze jest wybrać preparat hydrofobizujący. Tworzy on specjalną powłokę, która chroni nie tylko przed zabrudzeniami, ale także zwiększają odporność na ścieranie. Co więcej preparaty takie zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią i promieniowaniem. Bardzo szczególnej uwagi wymaga kamień na podłodze. To właśnie to miejsce jest najbardziej narażone zarówno na zabrudzenia jak i na ścieranie. Do tego typu miejsc najlepiej nadają się preparaty na bazie polimerowych żywic. Takie preparaty można stosować dwojako. Nierozcieńczony stworzy trwałą i błyszczącą powłokę. Rozcieńczony wodą będzie stanowić doskonały środek do mycia i nabłyszczania.

Istnieją również preparaty do stosowania w miejscach szczególnie narażonych, na przykład na wilgoć. Dlatego blaty kuchenne można pielęgnować specjalnymi środkami, które czyszczą i dodatkowo zabezpieczają przed zabrudzeniami i zatłuszczeniami. Podobne preparaty stosuje się na kamienne obudowy kominków. Te z kolei zabezpieczą powierzchnię przed zakopceniem i sadzą. środków do pielęgnacji i impregnacji kamienia naturalnego jest naprawdę dużo. Warto poznać różne rodzaje środków, skonsultować swoją decyzję ze sprzedawcą i stosować odpowiednie preparaty do odpowiednich powierzchni i miejsc, w których się one znajdują.


Sprzedaż Kamienia Naturalnego Rzeszów